Ovčarsko–kablarska klisura je Uredbom Vlade Republike Srbije zaštićena kao predeo izuzetnih odlika i kao prirodno dobro od izuzetnog značaja, svrstana je u "I kategoriju", a za staraoca je određena "Turistička organizacija Čačak". Ovčarsko – kablarska klisura je predeo izvanredne pejzažne raznolikosti, lepote i atraktivnosti, jedinstvena i veoma značajna kulturno-istorijska celina od devet manastira, drugim memorijalnim i sakralnim objektima i obeležjima. Osobeni naslednik geonasleđa značajan kao primer međudejstva geoloških, geomorfoloških, hidroloških procesa i pojava, područje raznovrsne i višestruko značajne flore i faune.
![]() |
![]() |
U okviru projekta „Sustainable management and tourist promotion of natural and archaeological heritage in the Adriatic caves PLUS“ (Održivo upravljanje i turistička promocija prirodnog i arheološkog nasleđa u Jadranskim pećinama – ADRIATICAVES PLUS 16.06., 27.06., 28.06. i 29.06. 2022 godine u prostorijama planinarskog doma Planinarskog društva Kablar i u pećini Kađenici, održani su obuka i testiranje za vodiča u neuređenim pećinama. Obuku i testiranje je sprovelo Planinarsko društvo Kablar. Cilj obuke je stručno osposobljavanje lica za obavljanje aktivnosti vodiča u neuređenim pećinama - pećina Kađenica.
|
![]() |
Grad Čačak je jedan od pet projektnih partnera na projektu „Sustainable management and tourist promotion of natural and archaeological heritage in the Adriatic caves PLUS“ (Održivo upravljanje i turistička promocija prirodnog i arheološkog nasleđa u Jadranskim pećinama – ADRIATICAVES PLUS). Projekat je deo ADRION programa koji je finansijski podržan od strane EU. Na ovom projektu Grad Čačak sarađuje sa projektnim partnerima iz Italije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Albanije. Ovaj projekat je nastavak projekta ADRIATICAVES koji je Grad Čačak realizovao u periodu od 2018-2021 godine.
Opšti cilj projekta ADRIATICAVES PLUS je da unapredi i poveća uticaj projekta ADRIATICAVES i da proceni kako digitalna inovacija može biti podrška valorizaciji istorijskih i prirodnih lokaliteta.
Najvažnija prednost projekta ADRIATICAVES PLUS je pilot akcija o potencijalima digitalnih inovacija i, naime, 3D rekonstrukcije sajtova kao inovativnog alata za prevazilaženje ograničenja putovanja i kretanja koja proizilaze iz pandemije Covid19. Ovaj koncept bi trebalo primeniti i na druge postpandemijske situacije, kako bi se omogućilo ljudima koji ne mogu direktno pristupiti tim lokalitetima, iz različitih razloga: vreme koje je na raspolaganju, troškovi putovanja, bolest, godine ili jednostavno zato što je lokacija teško dostupna zbog svog položaja (tj. u planinama) da upoznaju zanimljive prirodne lokalitete. Stoga je u okviru projekta ADRIATICAVES PLUS razvijena 3D rekonstrukcija pećine Nera koja pripada teritoriji Nacionalnog parka Maiella, u Italiji.
3D rekonstrukciju možete pogledati na sledećem linku.
|
Grad Čačak je jedan od sedam projektnih partnera na projektu „Sustainable management and tourist promotion of natural and archaeological heritage in the Adriatic caves“ (Održivo upravljanje i turistička promocija prirodnog i arheološkog nasleđa u Jadranskim pećinama). Projekat je deo ADRION programa koji je finansijski podržan od strane EU. Na ovom projektu grad Čačak sarađuje sa projektnim partnerima iz Italije, Crne Gore, Hrvatske, Albanije i Bosne i Hercegovine. Cilj ovog projekta je razviti zajedničku prekograničnu platformu održivog turizma kroz turističku promociju i očuvanje prirodnog i arheološkog nasleđa pećina Jadranske regije i turističko umrežavanje pećina svih projektnih partnera. |
![]() Autor fotografije: Vladimir Mijailović |
Značaj projekta se ogleda i u razmeni korisnih znanja i iskustava između partnera, razvoju održivog turizma i poboljšanju usluga. Realizacijom projekta, grad Čačak će imati bogatiju turističku ponudu i, samim tim, povećanu turističku posećenost. U okviru projektnih aktivnosti, 16. i 17. Marta 2019. godine u prostorijama planinarskog doma Planinarskog društva Kablar i u pećini Kađenici, održani su obuka i testiranje za vodiča u neuređenim pećinama. Obuku i testiranje je sproveo Planinarski savez Srbije, a obučene su tri osobe. Cilj obuke je stručno osposobljavanje lica za obavljanje aktivnosti vodiča u neuređenim pećinama - pećina Kadjenica. |
|
SASTANCI UPRAVNOG ODBORA PROJEKTA „ADRIATICAVES“ |
|
PROJEKTNI PARTNERI |
Monitoring staništa 91E0 realizovan je na tri lokacije na teritoriji grada Čačka. Monitoring je sproveden pre realizacije pilot intervencije i biće ponovljen nakon njene realizacije.
Lokacija 1 nalazi se u priobalnoj zoni reke Zapadne Morave u prigradskoj zoni grada. Monitoring je pokazao da mikro-reljef kao i drugi uslovi staništa nisu homogeni što dovodi do mozaičnog rasporeda fitocenoloških edifikatora pa su stabla pojedinačna ili su u manjim grupama (3-5 stabala). Ugroženost staništa je izazvana invazivnim vrstama (Fallopia, Robinia, Acer negundo) kao i ljudskim aktivnostima (blizina saobraćaja, otpad i ribolov).
Lokacija 2 se nalazi u priobalnoj zoni reke Zapadne Morave u zaštićenom području Ovčarsko – kablarska klisura. Za ovu lokaciju karakteristična je progresivna sukcesija na aluvijalnom nanosu u blizini vodenog toka. Kao što lako nastaju ove zajednice isto tako lako nestaju. Ugroženost staništa je izazvana invazivnim vrstama (Fallopia, Robinia, Acer negundo, Aillanthus altisima).
Lokacija 3 se takođe nalazi u priobalju Zapadne Morave ali u gradskoj zoni. Šuma je fragmentirana. Presudni deo je voda, površinska i podzemna. Na vlažnijoj podlozi nalaze se bela vrba i crna topola a na suvljoj im se pridružuje bela topola. Osnovni uzrok ugrožavanja je urbanizacija (različiti turistički sadržaji) kao i invazivne vrste (Fallopia, Robinia, Aillanthus altisima).
Monitoring je pokazao da je jedna od glavnih pretnji biodiverzitetu prisustvo invazivnih vrsta. U tom pogledu pilot intervenncija će uključiti mehaničko uklanjanje invazivnih biljnih vrsta na pomenutim lokacijama. Intervencija će početi krajem februara 2014. godine.
|
![]() |
Predstavnici Zavoda za zaštitu prirode Srbije dali su pozitivno mišljenje na Zajednički međunarodni akcioni plan za slatkovodna staništa i šume, u čijoj izradi je Grad Čačak bio koordinator grupe, na projektu Be-Natur. Osim toga, Zavod je izdao Rešenje o uslovima zaštite prirode u zaštićenom području, koje je neophodan dokument u pokretanju aktivnosti pilot intervencije u zaštićenom području Ovčarsko – kablarska klisura. Dobra saradnja između predstavnika Zavoda za zaštitu prirode Srbije i Grada Čačaka biće nastavljena i tokom 2014. godine. |
![]() |